حج تمتع و خروج ارز از کشور

توفیقی دست داد تا اینجانب در مراسم حج امسال شرکت داشته باشم .با آنکه اکثر وقت اینجانب صرف مسائل معنوی گردید اما نکاتی چند در این سفر توجه من را جلب نمود.

در حدود ۹۵۰۰۰نفر از ایران به سفر حج اعزام گشتند هر کدام از زائرین ایرانی حداقل ۷۰۰دلار ارز از ایران خارج نموده اند(توجه کنید حداقل ۷۰۰دلار)که بالغ بر ۶۶۵۰۰۰۰۰دلار خواهد گردید که این رقم احتمالا تا مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰دلار هم خواهد رسید در روز برگشت جملگی زائرین ارز همراه خود را بطور کامل خرج نموده بودند. حال جای سوال اینجاست که وظیفه وزارت بازرگانی در قبال خروج این رقم ارز چیست ؟وزارت بازرگانی با ایجاد فروشگاه شاهد نشان داده است که مطالعاتی در این زمینه داشته است اما این فروشگاه درصد کمی از موفقیت را به چشم دیده است . زائرین ایرانی با رغبت بسیار زیاد از عربستان خرید می نمایندو کمتر به فروشگاه شاهد روی می آورند.حال با توجه نمودن به شرایط سیاسی که همسایگان برای ما بوجود آورده اند و خصوصا عملکردی که عربستان در قبال ایران داردو با ذکر این نکته که فقط یک نوع کالای ایرانی در عربستان دیده می شود و آنهم زعفران است .و عملا عربستان هیچ رویکردی به معامله متقابل با ایران نداشته و اجازه ورود کالاهای ایرانی به بازارهای خود را نمی دهد.آیا ورود آسان این مبلغ ارز به بازارهای عربستان توسط خودمان کاری عجیب نیست ؟ می دانیم که سنت حسنه سوغات خریدن را باید حفظ نماییم آیا وزارت بازرگانی نمی تواند فروشگاه شاهد را آنقدر قوی نماید که زائران مشاهده کنند که خرید از فروشگاه شاهد به نفع آنهاست ؟آیا هواپیمایی جمهوری اسلامی نمی تواند قوانین فعلی را سخت نموده و خریدهای اضافی ایرانیان را به هیچ وجه به ایران انتقال ندهد.(هواپیمایی جمهوری اسلامی با گرفتن ۲۰۰ریال عربستان ساک اضافی را حمل می نمود.)در پایان امیدوارم که مسئولان با ارائه راهکارهای مفید از خروج این مبلغ ارز به کشوری که نگرش برنده -برنده با ایران ندارد ممانعت بعمل آورند.

/ 5 نظر / 8 بازدید
الهه

اگر همه ما و مسئولين همين طور دلسوزانه درباره مسائل کشور فکر ميکردند الان همه به کشور ما محتاج بودنه ما به همه دنیا ! الان ما جهان سومی نبودیم.

سکينه سخی

با عرض سلام و خسته نباشيد من سکينه سخی يکی از مهاجرينی که چند سال را در ايران بودم و حالا آمده ام به افغانستان و می خواستم که با يکی از شرکتهای داخلی ايران مثل زمزم يا ساويز قراردای داشته باشم می خواستم که ببينم بايد چه مراحلی را طی کنم و چه چيزها نياز است من از شما خواهشمد هستم که من را راهنمای نمايد با تشکر اگر هم می شود زود برای من جواب بدهيد

حق پرست

سلام حجتان مقبول به وبلاگ شما لينک دادم. موفق باشيد

حيدري

سلام خوشحالم که وبلاگی ديگر مرتبط با بحث تبليغات و بازاريابی پيدا کردم موفق باشيد

مهدی تهرانی

ما خوشحال می شويم از همکاری شماhttp://www.salesadvisor.ir/